Petr Tomis: Jsem rád, že na nás sponzoři nezanevřeli. Mrzí nás ale zrušené oslavy

Petr Sobol, 12.11.2020 Orlovští hokejisté letos zvládli odehrát jen dva zápasy. Pak se soutěž přerušila a je otázkou, jestli se v letošním kalendářním roce ještě vůbec rozběhne. Nejen o této době, ale také o zrušení plánovaných oslav 90 let orlovského hokeje, které už měly proběhnout, jsme si popovídali s trenérem A týmu a viceprezidentem klubu Petrem Tomisem.

Profesionální hokejové soutěže se pomalu opět rozjíždí, amatérské ale stále stojí. Co na to říkáte?

Je dobrá zpráva, že se profesionální soutěže opět rozjíždí. Každý týden investují nemalé finanční prostředky do pravidelného testování a nevidím žádný důvod, aby nemohli hrát. Bohužel ale není reálné, aby si něco podobného mohly dovolit ostatní kluby v nižších soutěžích.

První koronavirovou krizi orlovský hokej přečkal. Jak velké byly ztráty?

Když nás v půlce března potkalo první omezení, tak pro muže už v té době bylo po sezoně. Takže nás to, co se týká hokejové stránky, až tolik neovlivnilo. Největší ztrátou je ale pro nás, a hlavně naše fanoušky, zrušená několikadenní akce, kterou jsme plánovali k oslavě 90 let od založení klubu. Akci jsme museli zrušit již na začátku sezony, a pokud se situace nezlepší, tak s naplánovanou náhradní variantou to nebude jiné.

Co pro hokejovou Orlovou znamená současné přerušení hokejových soutěží? Jak to klub zvládne? A zvládne to?

Znamená to velkou nepříjemnost. Byli jsme výborně připraveni. Povedlo se nám pro letošní sezonu složit kvalitní tým. A to nejen jeho počtem hráčů. Na to, že všichni hráči mají svou práci a hrají pro zábavu, tak věnovali přípravě na letošní sezonu hodně času. A je škoda, že to nemůžeme zúročit na ledě. Jestli přerušení bude trvat do konce roku, tak budeme prakticky začínat od nuly. O finanční stránce budeme mít jasněji na přelomu roku. Máme však přislib od našich pravidelných sponzorů, a jsem rád, že na nás nezanevřeli ani v tak těžkých časech. Také chci poděkovat městu Orlová jako jednomu z hlavních podporovatelů hokeje ve městě s již devadesátiletou tradicí. Věřím, že tato úspěšná spolupráce nám pomůže přečkat i toto období.

Profesionální kluby se dočkají podpory od státu, ale co ty amatérské? Kdo pomáhá vám?

Čistě podpora pro amatérský seniorský sport, jako je pro profesionální týmy, zatím není. V rámci státních programů nemůžeme získat žádnou podporu, kromě podpory pro OSVČ.

Trénují hráči nějak individuálně, nebo se chod klubu úplně zastavil?

Hráči se v rámci možností připravují individuálně. V současné době ani jiná možnost není. Hned jak to opatření dovolí, vrátíme se ke skupinovému tréninku.

Máte nějaký tip, kdy byste se mohli vrátit na led?

Asi jako každý chci, aby se život vrátil co nejdříve zase do normálních kolejí. Těžko na to ale odpovědět, kdy to bude. Byl bych rád, kdyby se to povedlo ještě v prosinci, ale reálně si myslím, že to bude po novém roce. Pro nikoho to není příjemné, ale bohužel jiná cesta momentálně není.

Máte v této náročně době nějaký vzkaz pro fanoušky?

Hlavně ať tuto nelehkou dobu zvládnou ve zdraví! Nebude trvat dlouho a opět se společně sejdeme na zimním stadionu. Věřím, že jim zvedneme náladu nejen našimi výkony, ale také pohledem na tabulku.