Lvi dvě minuty před koncem rozhodli o tom, že Orlová jede z Břeclavi s prázdnou

Petr Sobol, 09.10.2010 Podruhé za sebou vyšli Olejáři bodově naprázdno. Nad síly Orlové byli domácí Lvi z Břeclavi, kteří si tak udrželi domácí neporazitelnost. Hosté se sice ujali vedení, ale zápas do vítězného konce nedotáhli. Možná i proto, že Lvi hned dvakrát měli možnost trestného střílení. Při tom druhém dostal šanci v brance Michal Gleich a uspěl. Také jednička Dušan Šafránek předváděl vynikající výkony, byl oporou svého týmu, ale ani on nezabránil nepřehledné situaci necelé dvě minuty před koncem, při které Sedláček rozhodl, že Orlová pojede domů s prázdnou.

09.10.2010 od 17:00

HC Lvi Břeclav - HC Orlová 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 38. Fiedler z trest. střílení, 45. Klimovič (Dora), 59. Sedláček - 26. Studený (Škatula, Blatoň), 46. Valchař (Holuša, Grygar). Rozhodčí: Humpolíček - Brabec, Pospíšil. Vyloučení: 4:7, navíc Ivan 10 min OT. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 365. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2.
Břeclav: Chvátal – Vozdecký, Dora, Novák Jiří, Svoboda, Zapletal, Škápik – Hrůza, Sedláček (C), Süsser – Grmela, Čikl, Fiedler – Barták, Paško, Novák E. – Kuriál, Klimovič
Orlová: Šafránek (Gleich) - Flašar, Hegegy, Javín, Sznapka, Štefanka, Urbánek, Vnenk, Tomis - Mikšan, Blatoň, Škatula, Studený, Valchař, Holuša, Grygar, Kraft, Ivan, Mičulka, Novák Jan, Samiec

Opět se ukázalo, že letos mohou hrát Lvi vyrovnanou partii se všemi. Tým Orlové má velmi silný kádr plný profíků, na ledě však rozdíl vidět nebyl. Alespoň ne první třetinu. Ta sice moc krásy nenabídla, ale Břeclav si v ní vytvořila silný tlak, jenže šance Grmely, Sedláčka i Erika Nováka skončili jen na hostujícím brankáři Šafránkovi. „Jedině v těchto fázích hry jsme Orlovou výrazněji přehrávali, ve zbytku utkání už naše hra nebyla paradoxně tak dobrá, přestože jsme v průběhu hry začali střílet i branky. Orlová má obrovský potenciál v útoku, tak jsme klukům říkali, ať hrají u nich ve třetině, že jedině tam mají slabinu,“ nebyl úplně spokojen s výkonem svých svěřenců břeclavský kouč Nohel.

Branky začaly padat až ve druhé části. Nejprve sice ve 24. minutě Galgonka v samostatném úniku vychytal Chvátal, ale už za dvě minuty ho blafákem překonal Studený – 0:1. Lvi poté prováhali velkou šanci na srovnání, když promarnili dvojnásobnou přesilovku. Právě ty jsou zatím kamenem úrazu Lvů. „Početní výhody nám vůbec nejdou, dneska jsme je zahráli hodně špatně, kolikrát jsme se ani pořádně nedostali ke střele. Hrajeme je strašně nervózně. Přesilovky dneska rozhodují utkání a je škoda, že mi jich nedokážeme využít,“ mrzelo břeclavského kouče. Hosté mohli skórovat po únicích Valchaře nebo Ivana, oba však ztroskotali na dobře chytajícím Chvátalovi. První branky v síti Orlové se čtyři stovky diváků dočkaly ve 38.minutě. V úniku byl faulován Fiedler a svůj nájezd s přehledem proměnil. Šafránek si na jeho střelu po ledě ani nesáhl.

Třetí třetina toho pro oko diváka nabídla nejvíce. Dvojnásobné přesilovky, neuvěřitelné zákroky brankářů, debaty s rozhodčím a v neposlední řadě také branky. Ve 42. minutě ještě Šafránek tygřím skokem sebral Fiedlerovi z hokejky druhý gól, zanedlouho se ale musel červenat, když ho u tyče nachytal na holičkách Klimovič. Vedení ale Lvům dlouho nevydrželo. Autorem druhé branky Olejářů byl ve 48. minutě Valchař, který obkroužil branku a střelou k vzdálenější tyči srovnal na 2:2. Břeclav poté ustála dvojnásobné oslabení. V 52. minutě zalehl puk v brankovišti Javín, za což bylo nařízeno trestné střílení. Orlová na něj poslala místo Šafránka náhradníka Gleicha, který však proti Paškově střele nemusel ani zasáhnout. Břeclavský útočník totiž přestřelil. Poslední minuty byly divoké. Orlová už se v 56. minutě radovala z gólu, jenže puk byl schovaný ve Chvátalově výstroji. O osudu utkání tak rozhodla nepříliš přehledná situace, kdy střílel Sedláček a Šafránek si myslel, že kotouč drží. Ten ale ležel vedle jeho betonu, a protože sudí hru nepřerušil, břeclavský kapitán už měl lehkou práci. Ačkoliv proti tomuto verdiktu protestovala u sudích snad polovina střídačky Olejářů, na rozhodnutí to nic nezměnilo. V závěru mohl v powerplay přidat pojistku opět Sedláček, ale přes půl kluziště jen těsně minul.

Martin Daneš

Pavel Nohel, trenér HC Břeclav: „Spokojen jsem jen s bodovým ziskem, přece jen jsme porazili mužstvo téměř prvoligových profesionálů, kteří trénují dvakrát denně. Je jasné, že takovéto soupeře nemůžeme porážet o čtyři nebo o pět branek. Kluci to ale odbojovali, sáhli si zase na dno. Je vidět, že na sobě chtějí pracovat, a že nám věří.“

Aleš Flašar, trenér HC Plus Oil: „Rozhodčí to dneska hodně ovlivnil, nejprve daroval domácím dvě vymyšlená trestná střílení a poté nám neuznal na konci branku. Naopak, jedno trestné střílení nám upřel. Chyboval ale hlavně v tom, že v rozhodující chvíli při třetí brance domácích nepřerušil hru, přestože na kotouč nemohl vidět, protože stál na druhé straně branky. Dneska určitě neprohrálo horší mužstvo, myslím si, že to bylo právě naopak,“

Autor reportáže a hodnocení trenérů, Martin Daneš, je redaktorem webu HC Břeclav.